Co jsem vlastně jedla a co jím?

Jedna z nejčastějších otázek, kterou mi lidi pokládali a pokládají: ,,A co jsi vlastně jedla? A co jíš teď? A jak často jíš?" A moje oblíbená:,,Jíš vůbec?" :-) A to je důvod, proč jsem se rozhodla svůj první článek zaměřit právě na stravování.Jídlo. Točí se kolem něho snad 70% našeho života. Ať už jsme doma, v práci, ve škole nebo se chystáme na dovolenou... řešíme co budeme jíst, kde budeme jíst, kde to koupíme, co nás to bude stát a hlavně jak to bude chutnat. Každý z nás má nějaké návyky, za které může rodina, to kde jsme vyrůstali nebo to, kde žijeme, s kým žijeme, čemu věříme. Všichni se shodneme na tom, že je to věc, která se strašně špatně mění!

Já už mám za sebou několik "diet", které obnášely úpravu jídelníčku. O tom, jak moc byly vhodné nebo ne se bavit nechci. Asi všichni tušíme, jak to bylo, když to mělo za následek JOJO efekt. Předem chci zmínit, že nechci aby tenhle článek působil jako "návod" jak správně jíst, když chcete zhubnout nebo žít zdravě.

Když jsem se v lednu 2015 rozhodla se sebou něco udělat, měla jsem jasný cíl - prostě musím změnit to, jak jím a to jak nad jídlem přemýšlím! A ze svých 98 kg se dostat do Natálky narozenin na 80 kg!
Od známých a i z vlastní zkušenosti jsem měla dobré zkušenosti s knihou od Antonie Mačingové - Zhubněte jednou provždy. A tak jsem i začala. 30 denní program na pročištění organismu, kde se vůbec nejí pečivo a prvních 14 dní sníte obrovské množství zeleniny, ovoce, jogurty a je úplně vynechané maso. Pak je zařazené maso a těstoviny. Má to opravdu skvělé výsledky, celkově se vašemu tělu uleví. Ale nejde to držet dlouhodobě. Mačingová má i navazující knihy, ze kterých jsem se v dalším stravování hodně inspirovala. Omlouvám se za nekvalitní fotky, ale tehdy jsme to nijak neřešila :-)


Rozhodně jsem se pročistila, centimetry mizely, cítila jsem se líp a hlavně jsem se naučila jíst pravidelně aspoň pětkrát denně a hodně HODNĚ pít.

Další měsíce jsem, až na výjimky, pokračovala ve stejném duchu. Pravidelné jídlo, k snídani jogurt s oříšky a medem nebo banánem,
k svačině ovoce, oběd maso se zeleninou (teplou nebo studenou),
k odpolední svačině většinou proteiňák, oříškovou tyčinku, zeleninu a k večeři zase zelenina  a vysokoprocentní šunka, vajíčko nebo maso. Po dvou měsících jsem měla dole 10 kg.
Vzpomínám si, že v dubnu jsem měla krizi, kdy jsem už necvičila každý den a víc jedla pečivo, občas večer jedla přílohy nebo si dala nějakou tu skleničku. Hubnutí už tolik nešlo, ale mě přestalo bavit se držet tak strašně striktně. Chtěla jsem najít nějaký střed, díky kterému bych hubla, ale mohla i trochu polevit... Hubnutí sice šlo, ale pomaleji a já jsem měla jasný cíl - do 8.6.2015 (Natálky první narozeniny) jsem chtěla vážit 80 kg. Tak jsem si nechala od jedné slečny vytvořit jídelníček na principu sacharidových vln. 
V některých dnech se přijímalo 0 gramů sacharidů a někdy až 400 gramů a to už mi lezlo jídlo i ušima. Vydržela jsem to, tuším, 10 dní. A to hlavně kvůli bílkům, které jsem nedokázala pozřít ani jako omeletu. Ale přineslo to ovoce. Na Natálky narozeniny jsem vážila 81,5 kg. Sice to nebyl přesně můj cíl, ale i tak jsem byla šťastná!
Jak už jsem psala v úvodním článku, v létě 2015 jsem tomu hubnutí moc nedala. Hýbala jsem se občas a jedla pravidelně, ale nijak moc jsem to neřešila, jestli si dám večer u grilovačky pečivo nebo pivko. V tu chvíli jsem byla víceméně spokojená. Až na konci léta jsem začala"sčítat škody":-) Váha mi sice nestoupla, ale cm trochu povyrostly - mršky!!! Ale nic, co by se nedalo dát rychle do kupy. Už jsem znala svoje tělo a věděla jsem, že když omezím pojídání pečiva nebo jiných dobrot, skleničku vína, zase se to nějak srovná. Potíž byla v tom, že už to nechtělo jít níž a mě to začalo vadit! Tak jsem se zase pustila na 10 dní do sacharidových vln, abych to svoje pohodlný tělo trochu nakopla:-) Dostala jsem se na 80 kg a čekala, co se bude dít, když budu pravidelně jíst jako na začátku a 6 krát týdně na sobě makat. 
V listopadu jsem se odhodlala jít k výživové poradkyni, kterou mi už delší dobu doporučovala moje dobrá kamarádka. Blázen - měsíc před Vánoci a já si na sebe upletu bič v podobě jídelníčku?! 
Základ byl jasný - 10 dní bez příloh a pečiva, přesný počet bílkovin, k snídani jogurt. K svačině kousek ovoce a oříšky, odpoledne kefír nebo vývar. Scvrkávala jsem se před očima, jen jsem jídelák četla:-D Po deseti dnech se jídelníček rozšířil o přílohu k obědu (hrst rýže). Na svátky jsem měla povolené "hřešící dny", které byly vyváženy dny bez příloh a pečiva (taky taková sacharidová vlna). A můžu vám říct, že se málo co vyrovnalo pocitu, když jsem se na silvestra postavila na váhu a ukázala mi vysněných 75 kg!!! 

K poradkyni jsem docházela až do března, kdy jsem se dostala na váhu 72 kg, můj tuk v těle byl podle in body měření v naprostém normálu, viscelární tuk v oblasti vnitřních orgánů byl v ideálních číslech a metabolický věk byl na úrovni 17 ti leté holky. Už mi zařadila všechny přílohy s tím, že večer prostě nesmím sacharidy. A přes den je jíst jen v tréninkové dny... zase mě začala trochu ubíjet určitá jednotvárnost svačin.. a tak jsem se rozhodla do toho jít zase na vlastní pěst. Zas o něco chytřejší, zkušenější. Založila jsem si blog na facebooku a začala zkoušet do jídelníčku víc zdravých sladkých a slaných dobrot a světe div se, funguje to taky!:-)

Každé ráno zahájím sklenicí vlahé vody s citronem, snídám lívance ze špaldové mouky, ovesné vločky, kaše, mugcaky, jogurty, svačím ovoce, tvaroh, oříšky, jím maso se zeleninou, přílohy, večer je omezím, protože vím, že mi to nedělá dobře. Občas si dám někde jídlo s manželem nebo kamarádkou, někdy ke kávičce i desert, který si zrovna neupeču sama, a nebo skleničku vína. Nepočítám kalorie. Nepřibírám. Ani nijak nehubnu. Ale makám na sobě a formuju. Občas tělo potřebuje nějaký "šok", stimul... něco, co ho trochu vykolejí, ale zároveň mít jistotu, že dostane dostatek všeho, co potřebuje:-) Uvidíme, kam se to bude dál ubírat. 
Moc děkuju všem, kteří dočetli až sem! Doufám, že jsem vás neunudila... :-)

1 komentář:

  1. To je skvele, ze se ti to podarilo. Mam stejnou vysku, vahu mam sice 'jen' 88kg, ale dlouhodobe se mi s ti nedari pohnout. Asi stale moc sladkeho peciva.
    Ale u tebe se inspiruji. Moc dik.

    OdpovědětVymazat

copyright © . all rights reserved. designed by Color and Code

grid layout coding by helpblogger.com